Perunika, Iris, je na prijedlog Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti izabrana za hrvatski nacionalni cvijet. Čast promocije perunike kao nacionalnog cvijeta pripala je mojoj malenkosti prigodom Hrvatskog dana na međunarodnoj izložbi vrtlartva i pejzažne arhitekture "Japan flora 2000". Perunika obuhvaća vrstu Iris Croatica, kao i druge vrste koje prirodno rastu diljem Hrvatske. Inače, perunika je cvijet koji u Japanu simbolizira pobjedu.
Tom prigodom je HINI poslana ova vijest:
Na međunarodnoj izložbi vrtlartva i pejzažne arhitekture "Japan flora 2000" koja se održala na AWAJI otocima pokraj grada Kobea, u ponedjeljak 19. lipnja 2000. održan je Hrvatski dan.
Tom je prigodom uz intoniranje hrvatske himne i svečano podizanje hrvatske zastave, delegaciji u sastavu dr.sc. Zdenko Franić, član Odbora za međunarodnu politiku zastupničkog doma Hrvatskog državnog sabora, te gosp. Dragutin Kiš, pejzažni arhitekt, gosp. Zvonko Pongrac, arhitekt i gđa. Nada Caren, kao autorima i organizatorima izložbe, dodijeljena zlatna medalja za najbolje idejno rješenje vrta. Međunarodni žiri imao je izuzetno tešku zadaću jer je u konkurenciji sudjelovalo preko 60 zemalja. Nagradu je primio dr.sc. Zdenko Franić.
Hrvatski vrt, površine 250 m2, sastojao se od velebitsko-kamenjarskog endemskog vrta, i simulacije primoštenskih vinograda kao svjetskom primjeru održivog razvoja. Ugođaj je bio uljepšan stiliziranim žalom Jadranskog mora, kamenim podnim pločama u obliku šahovnice, i niskim kamenim stolom urešenim hrvatskim pleterom. Dojam je pojačan dvjema izuzetnim fotografijama, velebitske livade i primoštenskih vinograda., autora Damira Fabijanića.
Poslije svečanosti održana je tiskovna konferencija. Uz prigodni domijenak, na kojem je uz dalmatinski pršut, masline i smokve servirano vrhunsko vino Primoštenski Babić, dijeljen je i turistički promidžbeni marerijal, te brošura o hrvatskom vrtu, napisana na hrvatskom, japanskom i engleskom jeziku.
Dr.sc. Zdenko Franić je prigodom Hrvatskog dana promovirao hrvatski cvijet, za koji je na prijedlog
Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti izabrana perunika. Perunika obuhvaća vrstu Iris Croatica, kao i druge vrste koje prirodno rastu diljem Hrvatske. Inače, perunika je cvijet koji u Japanu simbolizira pobjedu.
Izložbu "Japan flora 2000" do tada je posjetilo oko 4,5 mulijuna ljudi, a do zatvaranja izložbe u rujnu broj posjetitelja se popeo na oko 8 milijuna.
O Hrvatskom danu i proglašenju hrvatskog nacionalnog cvijeta pisao je i japanski tisak, citirajući izjavu dr.sc. Zdenka Franića da se Hrvatska tijekom Domovinskog rata za svoju slobodu i dostojanstvo osim oružjem borila i svojom ljepotom i kulturom.
Hrvatsku delegaciju primio je i guverner pokrajine Hyogo(6 milijuna stanovnika), gosp. Toshitami Kaihara, koji je simbolično uručivši Z. Franiću ključeve grada Kobea izrazio želju za svekolikim unapređenjem odnosa između Japana i Hrvatske, posebice na gospodarskom planu. Guverner Kaihara je također naglasio da je Hrvatska prelijepa zemlja, premalo iskorištena za japanski turizam.
U petak, 22. lipnja 2000., na prigodnoj proslavi povodom dana antifašističke borbe održanoj u hrvatskom veleposlanstvu u Tokyu, hrvatsku delegaciju na izložbi "Japan flora 2000", u pratnju grupe hrvatskih gospodarstvenika, koji su također bili došli posjetiti izložbu, primio je i veleposlanik Hrvatske u Japanu gosp. Davorin Mlakar. Domjenku su prisustvovali i potpredsjednik vlade gosp. Slavko Linić i ministar financija prof.dr.sc. Mato Crkvenac, te grupa japanskih gospodarstvenika zainteresiranih za suradnju i ulaganja u Republiku Hrvatsku.
Veleposlanik Mlakar je tom prilikom spomenuo inicijativu za osnivanje višestranačke, međuparlamentarne skupine japansko-hrvatskog prijateljstva, koja je potekla od japanskih parlamentaraca. Detalji oko te, za Republiku Hrvatsku nesumnjivo vrlo interesantne inicijative mogu se dobiti od hrvatskog veleposlanstva u Japanu.
Valja napomenuti da će i nakon zatvaranja izložbe Hrvatski vrt ostati kao trajni izložak i svojevrsni "zeleni veleposlanik" Republike Hrvatske u Japanu.
Više se može pročitati u članku objevljenom u
Vijencu, od 13. srpnja 2000. u članku pod naslovom
Perunika za cijeli svijet.
Posljednji prepravak: 15. prosinca 2001.